piątek, 9 września 2011

 "∞"


ZAPRASZAM NA WERNISAŻ

29 września · 18:00 - 21:00
Europejska Akademia Sztuk
Skazańców 25 (wjazd od ul. Czujnej)
WarszawaPejzaże Magdy Kącikowskiej z serii zatytułowanej “∞” wypełnione są ciszą i trwaniem. 

Dominującym tematem zdjęć jest otwarta przestrzeń, rozpościerająca się pomiędzy wodą a niebem, niebem a ziemią, nieomal pusty, monochromatyczny krajobraz. 
Statyczne kompozycje, zaznaczone linią horyzontu podkreślają siłę a zarazem łagodność natury.
Sposób budowania obrazu i rozproszone, ciepłe światło, które nadaje fotografiom specyficzną tonację przypomina nastrojem plenerowe zdjęcia Nadava Kandera.

Czasami pejzaż staje się sceną.
W dalekim planie, możemy dostrzec sylwetkę samochodu czy zarys zabudowań - wszystko jednak pozostaje poza zasięgiem wzroku – dystans jest zbyt duży byśmy mogli rozpoznać szczegóły, odczytać wydarzenia.
To oddalenie potęguje poczucie samotności, a jednocześnie uruchamia wyobraźnię oglądającego. Jeśli pojawia się człowiek jest on również niedostępny. Odwrócony tyłem do widza, pogrążony w kontemplacji jest raczej obserwatorem sceny niż uczestnikiem. Stojąca na wydmie sylwetka nasuwa na myśl malarstwo Caspar David Friedricha z całą symboliką ciągłości, nieskończoności, przemijania i duchowego kontaktu z naturą.

"Aby móc patrzeć na naturę i zrozumieć ją, muszę się zatracić w tym co mnie otacza, zespolić z chmurami, skałami, dzięki czemu mogę być tym czym jestem. Do mych rozmów z naturą potrzebuję samotności. " (C.D.Friedrich ).

Magda Kącikowska nie upiększa przyrody, nie kreuje jej w żaden nadzwyczajny sposób, po prostu stara się ująć tkwiące w niej piękno, majestatyczne i subtelne.
Konfrontacja z absolutem jakim jest przestrzeń, doświadczenie nieskończoności sprawia, że jej fotografie choć skupione na pejzażu, są bardzo osobiste,

Magda Kącikowska mieszka w Genewie, dużo podróżuje, fotografując głównie w plenerze. Wystawa ‘’∞‘’ jest pierwszym pokazem jej prac. Zdjęcia z prezentowanego cyklu zostały nagrodzone honorowym wyróżnieniem przez prestiżowy International Photography Awards 2011.
Dorota Buczkowska

http://www.facebook.com/event.php?eid=274109212617674